Čaute, decká,
je november a mnohí z nás tušia, že príjemné septembrové i októbrové dni sú už za nami. Niektorí sa chystajú na zimnú dovolenku a trápi ich, či budú mať dosť snehu, iní sa chystajú k moru, tých by potešilo horúce slniečko.
Aj preto mnohí každý večer pozorne sledujú predpoveď počasia. Snažia sa pochopiť všetky tajomné slová – tlaková níž, tlaková výš, hektopascal, oklúzny front, inverzia, cyklóna, anticyklóna. Ešteže niekedy meteorológovia použijú aj slová nám blízke (občas i obrázky), aby sme aspoň niečo z ich slovníka porozumeli.
Už samotné predpovede počasia dnes obsahujú oveľa väčšie množstvo podrobných informácií než pred tridsiatimi rokmi. Uvádza sa v nich stav ozónovej vrstvy, stav vodných hladín i prípadné varovania a výstrahy...
Dnes meteorológom pomáhajú automatické meteorologické stanice. Sú podstatne kvalitnejšie, takže informácie o búrkových oblakoch a množstve zrážok sú veľmi podrobné a spoľahlivé. Pri predpovedi počasia im pomáhajú družice a satelitné systémy, ktorých snímky vidíme na mape pri predpovedi počasia.
Vraví sa, že naši starí otcovia, ktorí pracovali na poli, vedeli odhadnúť, aké bude počasie – stačilo im pozrieť sa na oblohu alebo niekedy aj do trávy:
- dym z komína smeruje hore – bude pekne
- dym sa tlačí k zemi – bude pršať
- ráno je rosa – bude pekne
- pavúky robia siete na vyššie položených miestach – bude pekne
- pavúky si tkajú siete v tráve – pokazí sa počasie
- kvety sa ráno neotvoria – bude pršať
- ranná hmla či opar pri zemi – bude jasno
- z diaľky počuť zvuky (hukot vlaku), cítiť vône a pachy (napríklad z kanála) – bude pršať
Vidíte, aké bolo kedysi všetko jednoduché. Stačilo mať oči. Alebo to platí aj dnes? Zahrajte sa na meteorológov a skúste si urobiť vlastnú predpoveď počasia. Teším sa na vaše kresby a príspevky. |