Čaute, decká,
je október a my sa asi najlepšie cítime doma. Je tu teplučko, nefučí, dážď nás nepolieva. Ale premýšľali ste, čo by bolo, keby ... keby domy neboli?
Boli domy vždy?
Asi nie, lebo dom je ľudská stavba. Aby mohol vzniknúť, musia ľudia veľa vedieť. Preto pračlovek obýval jaskyne a až potom, keď získal rôzne zručnosti, mohol začať stavať príbytky.
V minulosti si ľudia svoje obydlia stavali v súlade s okolitou prírodou. Keďže všetko robili ručne, svoje obydlia stavali tak, aby využili čo najviac terén a materiál, ktorý bol v okolí – skaly, stromy, hlinu, slamu, trstinu. Väčšinu života prežili vonku (na poli, v lese), domov chodili len prespať a prezimovať. Možno aj preto mali ich domy iba jednu miestnosť s viacerými ohniskami, aj keď tam žilo niekoľko rodín.
Zariadenie domov sa postupne vylepšovalo, ale zvyčajne v nich bol len nevyhnutný nábytok – pec, lavice, stôl. Až neskôr pribudli rôzne truhlice na potraviny a šaty, police na riad, hlinené alebo drevené nádoby na vodu.
Predstavte si, že postele boli len v bohatých domoch. A prikrývky? Všetci sa prikrývali senom, slamou alebo kožušinami.
V žiadnom dome však nemohlo chýbať pracovné náradie – sekery, kosy, hrable a motyky, ale ani voz alebo vozík, krosná na tkanie látok, vretená na výrobu priadze, lopaty na pečenie chleba a mnohé ďalšie, bez ktorých sa nemohli zaobísť.
Najlepšie nám staré domy, nábytok i náradie priblížia v múzeách pod holým nebom – skanzenoch.
Myslíte si, že my, dnešní ľudia, by sme vedeli žiť v takom starodávnom dome? Nemuseli by sme vysávať, utierať prach, ustielať postele, ... .
Ale nebola by ani telka, počítač, vysávač, práčka, chladnička, radiátory, vodovod, elektrický sporák, mikrovlnka, .... .
Tak čo, zvládli by ste to? Áno? Nie?
P.S. Skúste si sami postaviť kolibu z konárov a prežiť tam jeden deň. Možno sa vám bude odpovedať ľahšie. |