Vodné dielo v Gabčíkove
Naša prvá cesta vedie na juhozápad Slovenska a zastavíme sa na veľmi zaujímavom mieste neďaleko hlavného mesta – Bratislavy, pri vodnom diele v Gabčíkove na našej najvodnatejšej rieke Dunaj. Mesto leží v strede Európy v blízkosti hraníc s Rakúskom a Maďarskom. Gabčíkovo sa vyvinulo okolo vodného hradu v 13.storočí. V 19. storočí tu bol cukrovar, pálenica a majer. V súčasnosti je tu liehovar, hydroelektráreň a dve plavebné komory na vodnom diele.
Pri Dunaji sa naši predkovia usadili už veľmi dávno a príroda v jeho okolí bola iná ako dnes. Tento kraj si zveľaďovali . Darilo sa tu rybárom, lodníkom, ale aj obchodníkom. Ryžovalo sa tu zlato, ťažil štrk a piesok. Neďaleké lužné lesy poskytovali drevo, ale aj zverinu a vtáctvo. No najdôležitejšie bolo to, že nás Dunaj spájal a spája so svetom.
Dunaj však často narobil gazdom a ľuďom v jeho okolí aj starosti. Preto ho museli nejako skrotiť, aby im slúžil a tak odborníci vymysleli vodné dielo v Gabčíkove. Zabezpečuje plavbu lodí, vyrába elektrickú energiu a chráni územie Podunajska pred ničivou silou povodní.
Elektráreň v Gabčíkove vyrába toľko elektriny, ako všetky elektrárne na Váhu. Stačí pokryť potreby všetkých domácností na Slovensku.
V obci Gabčíkovo nájdeme aj pozoruhodný kaštieľ, ktorý stojí na mieste starého vodného hradu. Okolo kaštieľa je park s cennými drevinami.
Ako fungujú plavebné komory?
Nájdeme tu dve plavebné komory, ktoré svojou činnosťou pripomínajú výťah a pohľadom veľkú vaňu. Je to veľmi jednoduché. Lode priplávajú do plavebnej komory – výťahu, ktorá uzavrie obrovské vráta a naplní sa vodou do výšky približne 8 poschodovej budovy.
Pri spiatočnej ceste sa voda vypustí a lode klesajú dole. Vyprázdňovanie plavebnej komory trvá pri nepriaznivých podmienkach 19 minút.
Nabudúce spolu navštívime Košice. |