december 2008 február 2009
infovekacik - úvodník
internetový časopis pre deti
január 2009
logo Infovek

Vyskúšajme sa Mestá Slovenska Zahrajme sa Omaľovanka Urob si sám Naša tvorba Napísali ste Redakčná rada Archív


Mestá Slovenska

prečítaj si pešia zóna zahraj sa galéria

Slobodné kráľovské mesto - Krupina

Erb Krupiny
mapa Banskobystrického kraja

Okresné mestečko Krupina leží v Krupinskej planine, v pohorí Štiavnických vrchov, na rieke Krupinica. Počet obyvateľov dosiahol v roku 2006 - 7 991. Obyvatelia sú prevažne slovenskej národnosti. Mesto patrí do Banskobystrického kraja, regiónu Hont.
Pôvodne banská obec sa spomína už v 13. storočí. Najstaršia písomná zmienka o tomto území je z roku 1135 v liste Belu II. O vznik stredovekého mesta sa pričinili nemeckí kolonisti. Rozvoj mesta bol narušený vpádom Tatárov. Krupina bola veľmi zničená. Až Belo IV. pomohol mestu a daroval mu výsady slobodného kráľovského mesta.

Pohľad na Krupinu z Vartovky

V 14. storočí upadlo baníctvo. Od 16. storočia sa mesto stalo významnou protitureckou pevnosťou. Neskôr  sa mesto veľmi nerozmáhalo. Udržala sa tu dobrá remeselná výroba a obchod.

Veľký význam pre mesto znamenalo dokončenie železničnej trate do Zvolena. Pomohlo to rozvoju priemyslu (kameňolom).

Revolučné roky priniesli obyvateľom maďarizačný vplyv, spod ktorého sa po 1. svetovej vojne snažili vymaniť. Rok 1989 priniesol zmeny. Dobudovala sa priehrada, tržnica, obchodné domy a pripojila sa káblová televízia a miestne televízne vysielanie, ako prvé na Slovensku.

Vartovka

V súčasnosti tu pracuje len niekoľko starších tovární, medzi ktoré patrí aj WAY Industry, ktorá vyrába odmínovacie zariadenia Božena a nakladače.

Pre Krupinu je charakteristické kopaničiarske osídlenie (lazy). Dodnes sa tu pestujú hlavne ovocné stromy (známe hontianske jablko).

Dominantou mesta je rímsko-katolícky kostol Narodenia Panny Márie. V strede mesta sa nachádzajú protiturecké hradby a bašta. Nad mestom sa týči strážna protiturecká veža - Vartovka. Zaujímavosťou sú aj krupinské podzemné chodby.

Za pozornosť stojí aj kláštorná pevnosť Bzovík.

kostol Narodenia Panny Márie

© Asociácia projektu Infovek, posledná zmena: 12.4.2009
Internetový časopis Infovekáčik je v roku 2009 financovaný
firmou AgemSoft a.s.
logo AgemSoft a.s.