|
|||
|
|||
Módna prehliadkaMedzi najkrajších zástupcov nielen hmyzu, ale celej ríše zvierat, pravdepodobne patria motýle. Doteraz poznáme asi 165 000 druhov motýľov. Sú neuveriteľne rozmanité, prekrásne sfarbené. Krídla motýľov sú pokryté jemnučkými šupinkami. Možno ste si to všimli, ak ste niekedy neopatrne chytili motýľa za krídla.
Väčšina denných motýľov je pestrofarebná, takže ich ľahko zbadáme. Aj keď sú pestré, niektoré motýle sú svojou farbou a tvarom prispôsobené svojmu okoliu. Napríklad babôčka listová so zloženými krídlami vyzerá ako suchý list. Zo skupiny vtákov je asi najkrajší páv. Samček – kohút sa pýši prekrásnym perím s kovovým leskom. Nadchvostové pierka má nápadne predĺžené do vlečkovitého chvosta a ozdobené dúhovosfarbenými „pávími“ okami. Najpestrejším cicavcom je pravdepodobne mandril pestrotváry. Žije v pralesoch západnej Afriky. Na tvári má krikľavé farby, a vyzerá, ako keby ho niekto hrubo natrel farbami. Srsť má hnedú, líca žlté, bledé fúzy a koziu briadku. Jeho holý zadok je červený a modrý, uši ružové.
Ochranné oblečenieZvieratá sa chránia napríklad sfarbením. Zvláštne sfarbenie im slúži na ochranu pred nepriateľmi (predátormi). Ochranné sfarbenie býva buď nenápadné a živočícha maskuje pred nepriateľmi, alebo je výrazné a vtedy nepriateľa varuje, malo by ho vystrašiť. Preto bývajú napríklad samičky vtákov strakato hnedé, aby ich nebolo vidieť, keď sedia na hniezde na vajíčkach. Špeciálne ochranné oblečenie má napríklad korytnačka. Je chránená pevným rohovinovým pancierom. Ochráni ju podobne ako ulita slimáka. Aj tu nájdeme schránky rozmanitých tvarov a farebných variácií.
Telo chrobákov je zas na povrchu spevnené látkou, ktorá sa nazýva chitín. Iné ochranné oblečenie má jež a dikobraz - pichliače. Dikobraz dokáže pichliače poriadne naježiť a vyzerá ako keby mal dvojnásobnú veľkosť. http://sk.wikipedia.org/wiki/Dikobraz Tŕne na koži má aj dvojzubec obyčajný. Zaujímavá ryba, ktorá v nebezpečenstve prehĺta veľké množstvo vody a vzduchu, vďaka čomu sa jej telo rýchlo nafúkne ako lopta a vztýčia sa jej ostne. V tejto podobe ju žiadny dravec nedokáže prehltnúť. http://www.stredoslovenskemuzeum.sk/zoologia1.htm
Iné živočíchy si ochranný odev musia nájsť. Napríklad krab pustovník obsadzuje opustené schránky iných živočíchov. Špeciálny ochranný odev si vyrábajú aj larvy potočníkov. Z niektorých sa dokonca vyrábajú šperky. http://www.sazp.sk/bisel/galerie/trichoptera_larvy.htm Letné a zimné módne trendyMožno aj vy sledujete, čo sa teraz nosí, čo je IN, aké farby budú v móde túto zimu. Tak, ako sa v ľudskom svete menia módne trendy takmer s každým ročným obdobím, mení si oblečenie i príroda. Je niekoľko druhov zvierat, ktoré majú svoju letnú a zimnú róbu. Líška polárna je v lete sivá až tmavo hnedá, aby splývala s trávou rastúcou v tundre. Biela srsť jej zas pomáha zamaskovať sa v snehu. http://mysteriousegypt.blog.cz/0904/tundra To isté si môžeme všimnúť aj u hranostaja. Iné živočíchy majú špeciálne oblečenie v čase párenia. Predvádzajú sa navzájom ako modelky na móle. PrezliekanieKeď deti postupne dospievajú a vyrastú z nohavíc, tričiek, mama im kúpi nové, väčšie. Tak isto sa musia prezliekať aj niektoré zvieratá, tie, s ktorými ich oblečenie nerastie, nezväčšuje sa. U hadov sa tomu hovorí zvliekanie. Had si úplne vyzlečie starú kožu, jašterice sa starej kože zbavujú po kúskoch. Vedeli ste, že sa zvliekajú aj pavúky? Ich zvlečená schránka vyzerá úplne ako živý pavúk. http://www.lasiodora.sk/index.php?clanok=vtackare/info/zvliekanie |